DOM GOŚCINNY AGH

„Sienkiewiczówka”

  • O sienkiewiczówce

 

fasada

Kamienica przy ul. Piłsudskiego 16, zwana „Sienkiewiczówką”, została zaprojektowana przez Sławomira Odrzywolskiego i Władysława Kaczmarskiego. Swoją nazwę zawdzięcza jednemu z najwybitniejszych polskich pisarzy – Henrykowi Sienkiewiczowi, który jak głosi legenda, napisał w niej „Quo vadis".


Od lat miejsce to stanowi ważny punkt na intelektualnej mapie Krakowa. Warto przypomnieć, że obiekt powstał na zamówienie Edwarda i Jadwigi Janczewskich. Edward Janczewski był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, z kolei jego żona Jadwiga – humanistka i utalentowana malarka – była siostrą pierwszej żony Henryka Sienkiewicza – Marii. W „domu na Wolskiej” gościli również m.in. Ignacy Paderewski, Helena Modrzejewska, Brat Albert oraz profesor Stanisław Tarnowski.


Ten wyjątkowy budynek, który od roku 1992 jest własnością naszej uczelni, służył przez wiele lat, jako miejsce wytchnienia szczególnie dla gości zagranicznych odwiedzających Kraków i AGH. Wszyscy oni opuszczali go pozostając pod urokiem jego niezwykłej atmosfery.


W ramach przeprowadzonej w latach 2012–2015 modernizacji, której celem było przystosowanie „Sienkiewiczówki” do pełnienia swojej podstawowej funkcji – miejsca spotkań społeczności akademickiej AGH, kamienica odzyskała swoją dawną świetność. Efekty tych prac zostały docenione przez kapitułę jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych w Polsce – „Fasada Roku 2014”, w którym „Sienkiewiczówka” zdobyła I miejsce w kategorii budynek po renowacji.


Obiekt, wpisany w 2013 roku do rejestru zabytków miasta, mieści się w samym sercu Krakowa, blisko kampusu uczelni oraz zabytkowej części Starego Miasta. Znakomita lokalizacja, bliskie sąsiedztwo Rynku Głównego oraz dzielnicy Kazimierz, a także bliskość głównych arterii komunikacyjnych pozwoli Naszym Gościom w pełni korzystać z oferty kulturalno-turystycznej miasta.

   

Zdjęcie historyczne. Dom Janczewskich w Krakowie - dawna ul. Wolska 16 (fot. Marcin Surzycki)

zdj historia2